Skip to content

430 Main StCedarville, NJ 08311

Built 2015
Commercial

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Jun 2, 2017

Property Information

Block239
Lot40
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description1S-CB-A
Dwellings---
ZoningVMU
Sq Footage1,800
Acreage2.67

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,500
40%
Improvement Value:$89,500
60%
Total Assessment$150,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,361+0.3%
2024$4,350-0.9%
2023$4,389+1.4%
2022$4,328+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,800DeedBook 4154, Page 278Recorded6/13/2017

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 2497, Page 79