Skip to content

20 Scarlato RdCedarville, NJ 08311

Built 2006

Last Sale Price
$254,000
Last Sale Date
Aug 30, 2019

Property Information

Block239
Lot42.03
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1.5SVF
Dwellings1
ZoningA
Sq Footage1,512
Acreage3.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,100
21%
Improvement Value:$181,900
79%
Total Assessment$230,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,686+0.2%
2024$6,670-0.9%
2023$6,730+1.4%
2022$6,636+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$254,000
Sq Ft1,512DeedBook 4184, Page 6764Recorded9/12/2019

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 4022, Page 8118

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$37,500
DeedBook 2778, Page 56