Skip to content

219 Jones Island Rd.Cedarville, NJ 08311

Built 1780
Farm (Regular)

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jun 23, 2022

Property Information

Block239
Lot85
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SABL2UG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,056
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,800
23%
Improvement Value:$136,800
77%
Total Assessment$176,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,134+0.2%
2024$5,121+19.9%
2023$4,272+1.4%
2022$4,212+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$450,000
Sq Ft2,056DeedBook 4229, Page 9321Recorded7/18/2022

Property Built

Built

Year Built: 1780