Skip to content

29 Franklin StCedarville, NJ 08311

Built 1880
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Apr 15, 2022

Property Information

Block241
Lot9
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SVL
Dwellings1
ZoningVR
Sq Footage1,528
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,500
14%
Improvement Value:$155,500
86%
Total Assessment$181,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,262+0.2%
2024$5,249+31.9%
2023$3,979+1.4%
2022$3,924+2.5%
Property History
Sales1Foreclosures1

Foreclosure Case F-000777-26

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open
Original Mortgage••••••••Mortgage Date98/96/1274

Property Sale

Sale
$240,000
Sq Ft1,528DeedBook 4225, Page 8483Recorded4/18/2022

Property Built

Built

Year Built: 1880