Skip to content

1356 Brown RdNewfield, NJ 08344

Built 2023
Other Exempt

Last Sale Price
$77,000
Last Sale Date
Jan 25, 2022

Property Information

Block104
Lot9.6
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1.5S-F
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage6.71

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,300
15%
Improvement Value:$324,400
85%
Total Assessment$383,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,888+0.7%
2024$1,876+5.0%
2023$1,787+2.9%
2022$1,736+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$77,000
DeedBook 4222, Page 867Recorded2/3/2022

Property Sale

Sale
$28,000

From:

To:

DeedBook 4196, Page 981Recorded7/23/2020