Skip to content

1269 Brown RdNewfield, NJ 08344

Built 1972

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 22, 2003

Property Information

Block108
Lot3
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page1

Building Details

Building Class16
Description1S-F-S
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,102
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,200
23%
Improvement Value:$82,500
77%
Total Assessment$106,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,397+0.7%
2024$3,375+5.0%
2023$3,215+2.9%
2022$3,123+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1972