Skip to content

1688 Hubbard Ln(Unit C0001)Vineland, NJ 08360

Built 1990

Last Sale Price
$118,000
Last Sale Date
Dec 15, 2014

Property Information

Block1101
Lot8801
QualifierC0001
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page11

Building Details

Building Class35
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,097
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,100
18%
Improvement Value:$82,100
82%
Total Assessment$100,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,190+0.7%
2024$3,169+5.0%
2023$3,019+2.9%
2022$2,933+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$118,000

From:

To:

Sq Ft1,097DeedBook 4124, Page 4931Recorded1/6/2015

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 2676, Page 222

Property Built

Built

Year Built: 1990