Skip to content

1249 Lori LnNewfield, NJ 08344

Built 1972

Last Sale Price
$169,900
Last Sale Date
Jun 21, 2019

Property Information

Block110
Lot2
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page1

Building Details

Building Class16
Description1S-F-S
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,102
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,300
18%
Improvement Value:$108,300
82%
Total Assessment$132,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,222+0.7%
2024$4,194+5.0%
2023$3,995+2.9%
2022$3,881+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$169,900
Sq Ft1,102DeedBook 4182, Page 2755Recorded7/8/2019

Property Sale

Sale
$57,000

From:

To:

Sq Ft1,102DeedBook 4170, Page 3042Recorded8/24/2018

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 2809, Page 118

Property Sale

Sale
$1,500
DeedBook 1219, Page 73

Property Built

Built

Year Built: 1972