Skip to content

1298 Columbia AveNewfield, NJ 08344

Built 1987

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
May 20, 2022

Property Information

Block114
Lot1
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page1

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,056
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
26%
Improvement Value:$113,800
74%
Total Assessment$153,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,897+0.7%
2024$4,865+5.0%
2023$4,634+2.9%
2022$4,502+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000
Sq Ft1,056DeedBook 4227, Page 5430Recorded5/24/2022

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

Sq Ft1,056DeedBook 4129, Page 7336Recorded6/17/2015

Property Sale

Sale
$164,000
DeedBook 2853, Page 206

Property Built

Built

Year Built: 1987

Property Sale

Sale
$2,000
DeedBook 1634, Page 31