Skip to content

1911 N West AveVineland, NJ 08360

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Jun 4, 2025

Property Information

Block1202
Lot33
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage912
Acreage12.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,200
61%
Improvement Value:$32,100
39%
Total Assessment$81,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,589+0.7%
2024$2,572+5.0%
2023$2,450+2.9%
2022$2,380+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$110,000
Sq Ft912DeedBook 4271, Page 1510

Property Built

Built

Year Built: 1900