Skip to content

4441 Holly AveNewfield, NJ 08344

Built 1900

Last Sale Price
$20,000
Last Sale Date
Nov 2, 2011

Property Information

Block132.13
Lot1
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page1

Building Details

Building Class12
Description---
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage816
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,600
14%
Improvement Value:$22,400
86%
Total Assessment$26,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$828+0.7%
2024$822+5.0%
2023$783+2.9%
2022$761+1.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$20,000

Property Sale

SaleMulti
$33,000

Property Built

Built

Year Built: 1900