Skip to content

4444 Arbutus AveNewfield, NJ 08344

Built 1933

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Oct 19, 2006

Property Information

Block132.14
Lot14
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class12
Description1.5 S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,724
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,100
10%
Improvement Value:$46,000
90%
Total Assessment$51,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,627+0.7%
2024$1,616+5.0%
2023$1,540+2.9%
2022$1,496+1.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1933