Skip to content

1646 Maple StNewfield, NJ 08344

Built 1900

Last Sale Price
$17,000
Last Sale Date
Sep 1, 2019

Property Information

Block132.15
Lot15
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page1

Building Details

Building Class14
Description1.5S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,564
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,600
9%
Improvement Value:$44,200
91%
Total Assessment$48,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,554+0.7%
2024$1,544+5.0%
2023$1,470+2.9%
2022$1,428+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$17,000

Property Sale

SaleMulti
$7,000

Property Sale

SaleMulti
$37,500

Property Sale

SaleMulti
$10,000

Property Built

Built

Year Built: 1900