Skip to content

1662 Maple StNewfield, NJ 08344

Built 1900

Last Sale Price
$22,000
Last Sale Date
Aug 1, 1998

Property Information

Block132.16
Lot11
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page0001

Building Details

Building Class12
Description1.5S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage784
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,100
17%
Improvement Value:$19,600
83%
Total Assessment$23,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$505+1.1%
2024$500+7.7%
2023$464+10.4%
2022$420+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$22,000

Property Sale

SaleMulti
$18,000

Property Built

Built

Year Built: 1900