Skip to content

1637 Oak StNewfield, NJ 08344

Built 1900

Last Sale Date
May 1, 2003

Property Information

Block132.1
Lot5
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page1

Building Details

Building Class12
Description1.5S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage919
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,600
15%
Improvement Value:$26,700
85%
Total Assessment$31,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$997+0.7%
2024$990+12.5%
2023$880+2.9%
2022$855+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Sale

SaleMulti
$7,500

Property Built

Built

Year Built: 1900