Skip to content

4464 Fern AveNewfield, NJ 08344

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 25, 2018

Property Information

Block132.21
Lot10
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page1

Building Details

Building Class12
Description1S-B
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage940
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,100
14%
Improvement Value:$32,500
86%
Total Assessment$37,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$947+0.8%
2024$939+6.4%
2023$883+3.8%
2022$851+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$33,000

Property Sale

SaleMulti
$33,000

Property Sale

SaleMulti
$30,000

Property Built

Built

Year Built: 1960