Skip to content

4489 Holly AveNewfield, NJ 08344

Built 1900

Last Sale Price
$47,000
Last Sale Date
Dec 1, 2018

Property Information

Block132.23
Lot1
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page1

Building Details

Building Class12
Description1.5S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage564
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,500
10%
Improvement Value:$21,700
90%
Total Assessment$24,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$771+0.7%
2024$765+5.0%
2023$729+2.9%
2022$708+1.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$47,000

Property Sale

SaleMulti
$25,000

Property Built

Built

Year Built: 1900