Skip to content

1680 Spruce StNewfield, NJ 08344

Built 1900

Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
Jul 22, 2014

Property Information

Block132.26
Lot13
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page1

Building Details

Building Class12
Description1.5S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage667
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,600
14%
Improvement Value:$22,900
86%
Total Assessment$26,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$844+0.7%
2024$838+5.0%
2023$798+2.9%
2022$776+1.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$45,000

Property Sale

SaleMulti
$55,000

Property Sale

SaleMulti
$38,000

Property Sale

SaleMulti
$750

Property Built

Built

Year Built: 1900