Skip to content

4524 Laurel AveNewfield, NJ 08344

Built 1900

Last Sale Date
Dec 10, 2021

Property Information

Block132.26
Lot8
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class12
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage502
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,500
11%
Improvement Value:$20,200
89%
Total Assessment$22,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$723+0.7%
2024$718+5.0%
2023$684+2.9%
2022$664+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1900