Skip to content

4514 Holly AveNewfield, NJ 08344

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 15, 2021

Property Information

Block132.27
Lot6
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page1

Building Details

Building Class12
Description1.5S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,065
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,500
7%
Improvement Value:$33,300
93%
Total Assessment$35,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,140+0.7%
2024$1,132+5.0%
2023$1,079+2.9%
2022$1,048+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$20,000

Property Built

Built

Year Built: 1925