Skip to content

1665 Oak StNewfield, NJ 08344

Built 1900

Last Sale Price
$2,000
Last Sale Date
Sep 25, 2009

Property Information

Block132.2
Lot1
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page1

Building Details

Building Class12
Description1.5S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage669
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,600
15%
Improvement Value:$20,400
85%
Total Assessment$24,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$764+0.6%
2024$759+5.0%
2023$723+2.9%
2022$702+1.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$2,000

Property Sale

SaleMulti
$2,500

Property Built

Built

Year Built: 1900