Skip to content

4480 Wisteria AveNewfield, NJ 08344

Built 1968

Last Sale Price
$72,000
Last Sale Date
Nov 4, 1998

Property Information

Block132.31
Lot11
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page1

Building Details

Building Class12
Description1S-B
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,056
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,600
8%
Improvement Value:$52,900
92%
Total Assessment$57,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,581-13.1%
2024$1,819+5.0%
2023$1,732+2.9%
2022$1,683+1.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$72,000

Property Sale

SaleMulti
$45,000

Property Built

Built

Year Built: 1968