Skip to content

1708 Cedar StNewfield, NJ 08344

Built 1900

Last Sale Date
Sep 20, 1996

Property Information

Block132.36
Lot12
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page1

Building Details

Building Class12
Description1.5S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage608
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,600
15%
Improvement Value:$25,700
85%
Total Assessment$30,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$965+0.7%
2024$958+5.0%
2023$913+2.9%
2022$887+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Sale

SaleMulti
$17,500

Property Built

Built

Year Built: 1900