Skip to content

1737 Oak StNewfield, NJ 08344

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 17, 2024

Property Information

Block132.5
Lot5
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page1

Building Details

Building Class12
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage672
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,300
17%
Improvement Value:$21,000
83%
Total Assessment$25,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$806+0.7%
2024$800+5.0%
2023$762+2.9%
2022$741+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1

Property Sale

SaleMulti
$1,200

Property Built

Built

Year Built: 1900