Skip to content

4320 Wisteria AveNewfield, NJ 08344

Built 1970

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Mar 20, 2013

Property Information

Block132.7
Lot11
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page0001

Building Details

Building Class13
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,058
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,600
10%
Improvement Value:$42,500
90%
Total Assessment$47,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,500+0.7%
2024$1,490+5.0%
2023$1,419+2.9%
2022$1,379+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$70,000

Property Sale

SaleMulti
$85,000

Property Sale

SaleMulti
$61,000

Property Built

Built

Year Built: 1970