Skip to content

Old Lake Rd(Block 132 Lot 9)Newfield, NJ 08344

Built 1958

Last Sale Date
Nov 16, 2067

Property Information

Block132
Lot9
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page1

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage16.51

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$14,900
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$14,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$443+0.8%
2024$440+8.1%
2023$407-0.0%
2022$407+4.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 4038, Page 7248

Property Sale

Sale
$81,000
DeedBook 2384, Page 254

Property Built

Built

Year Built: 1958