Skip to content

4363 Robert DrNewfield, NJ 08344

Built 1963

Last Sale Price
$121,000
Last Sale Date
Sep 14, 2007

Property Information

Block134
Lot30
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page1

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage912
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,500
30%
Improvement Value:$60,900
70%
Total Assessment$87,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,783+2.1%
2024$2,727+5.0%
2023$2,597+2.9%
2022$2,523+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$121,000
DeedBook 4032, Page 4277

Property Built

Built

Year Built: 1963