Skip to content

1257 E Garden RdVineland, NJ 08360

Built 2021

Last Sale Price
$329,350
Last Sale Date
Aug 11, 2021

Property Information

Block1401
Lot19.3
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2AG
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,820
Acreage3.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,800
17%
Improvement Value:$229,100
83%
Total Assessment$274,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,753+0.7%
2024$8,695+5.0%
2023$8,283+517.9%
2022$1,341+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$329,350
Sq Ft1,820DeedBook 4215, Page 102Recorded9/8/2021

Property Built

Built

Year Built: 2021