Skip to content

1458 N Orchard RdVineland, NJ 08360

Built 2010

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
May 19, 2010

Property Information

Block1501
Lot9.1
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,456
Acreage1.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,800
23%
Improvement Value:$143,900
77%
Total Assessment$186,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,945+0.7%
2024$5,905+5.0%
2023$5,625+2.9%
2022$5,465+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 4070, Page 4523

Property Built

Built

Year Built: 2010