Skip to content

1509 N Delsea DrVineland, NJ 08360

Built 2008
Commercial

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Nov 21, 2007

Property Information

Block1601
Lot99.1
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage3.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,100
18%
Improvement Value:$470,900
82%
Total Assessment$575,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,308+0.7%
2024$18,187+5.0%
2023$17,325+2.9%
2022$16,830+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 4036, Page 952