Skip to content

240 W Oak RdVineland, NJ 08360

Built 1955

Last Sale Price
$87,550
Last Sale Date
May 16, 2019

Property Information

Block1604
Lot17.1
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2S-F-1AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,536
Acreage5.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,300
38%
Improvement Value:$91,400
62%
Total Assessment$146,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,671+0.7%
2024$4,640+5.0%
2023$4,420+2.9%
2022$4,294+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$87,550

From:

To:

Sq Ft1,536DeedBook 4180, Page 6383Recorded5/22/2019

Property Built

Built

Year Built: 1955