Skip to content

1298 W Cornell StVineland, NJ 08360

Built 1971

Owner
---
Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Jan 30, 2026

Property Information

Block1701
Lot25
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1S-F-S
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,369
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,700
20%
Improvement Value:$95,600
80%
Total Assessment$119,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,799+0.7%
2024$3,773+5.0%
2023$3,595+2.9%
2022$3,492+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000
Sq Ft1,369DeedBook 4281, Page 3456Recorded2/9/2026

Property Sale

Sale
$24,650
DeedBook 1261, Page 870

Property Built

Built

Year Built: 1971