Skip to content

1178 Ramblewood DrVineland, NJ 08360

Built 1969
Other Exempt
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Jan 27, 2025

Property Information

Block1703
Lot8
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1S-F-O
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,572
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,400
17%
Improvement Value:$161,600
83%
Total Assessment$195,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2018$5,023+3.8%
2017$4,838+6.3%
2016$4,551+3.3%
2015$4,404+0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000
Sq Ft1,572DeedBook 4268, Page 7135Recorded4/9/2025

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,572DeedBook 4140, Page 4099Recorded4/19/2016

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 1718, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 1969