Skip to content

1280 Ashwood CtVineland, NJ 08360

Built 1995

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jun 15, 2007

Property Information

Block1704
Lot6
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,490
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,100
17%
Improvement Value:$154,000
83%
Total Assessment$185,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,894+0.7%
2024$5,855+5.0%
2023$5,577+2.9%
2022$5,418+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,521DeedBook 4026, Page 7506Recorded6/20/2007

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$25,350
DeedBook 2113, Page 311