Skip to content

1218 Sassafras DrVineland, NJ 08360

Built 1998

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 9, 2012

Property Information

Block1705
Lot15
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1S-F-AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,294
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,700
17%
Improvement Value:$163,400
83%
Total Assessment$196,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,244+0.7%
2024$6,203+5.0%
2023$5,908+2.9%
2022$5,740+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$186,000

From:

To:

Sq Ft1,294DeedBook 2820, Page 122Recorded3/30/2005

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$108,799
DeedBook 2271, Page 19