Skip to content

656 Cypress DrVineland, NJ 08360

Built 1993

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Mar 27, 2003

Property Information

Block1705
Lot17
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page0017

Building Details

Building Class16
Description2S-S-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,784
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,400
14%
Improvement Value:$186,800
86%
Total Assessment$217,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,916+0.7%
2024$6,870+5.0%
2023$6,544+2.9%
2022$6,357+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft1,732DeedBook 2653, Page 340Recorded3/31/2003

Property Sale

Sale
$147,500

From:

To:

Sq Ft1,732DeedBook 2521, Page 177Recorded7/3/2001

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 1980, Page 233

Property Built

Built

Year Built: 1993