Skip to content

658 E Oak RdVineland, NJ 08360

Built 1952

Last Sale Price
$227,000
Last Sale Date
Jan 14, 2022

Property Information

Block1705
Lot58
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,279
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
32%
Improvement Value:$85,000
68%
Total Assessment$125,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,980+0.7%
2024$3,954+5.0%
2023$3,766+2.9%
2022$3,659+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$227,000
Sq Ft1,279DeedBook 4221, Page 1475Recorded1/18/2022

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

Sq Ft1,279DeedBook 4121, Page 7072Recorded10/3/2014

Property Built

Built

Year Built: 1952