Skip to content

1171 N East AveVineland, NJ 08360

Built 1989

Owner
---
Last Sale Price
$347,000
Last Sale Date
May 9, 2025

Property Information

Block1705
Lot66
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page17

Building Details

Building Class45
Description1S-F-X
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage2,056
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,600
21%
Improvement Value:$124,800
79%
Total Assessment$158,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,043+0.7%
2024$5,010+5.0%
2023$4,773+2.9%
2022$4,636+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$347,000
Sq Ft2,056DeedBook 4270, Page 4980Recorded5/20/2025

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft2,056DeedBook 4240, Page 543Recorded3/30/2023

Property Built

Built

Year Built: 1989