Skip to content

1280 Cayuga StVineland, NJ 08360

Built 1970

Last Sale Price
$18,050
Last Sale Date
Sep 24, 1970

Property Information

Block1707
Lot4
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1S-F-S
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,369
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,200
22%
Improvement Value:$85,900
78%
Total Assessment$110,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,256+0.7%
2024$3,232+5.4%
2023$3,067+3.2%
2022$2,973+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$18,050
DeedBook 1172, Page 211

Property Built

Built

Year Built: 1970