Skip to content

1115 Ramblewood DrVineland, NJ 08360

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 8, 2021

Property Information

Block1708
Lot23
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,572
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,400
21%
Improvement Value:$129,400
79%
Total Assessment$163,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,215+0.7%
2024$5,181+5.0%
2023$4,935+2.9%
2022$4,794+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$206,000
DeedBook 4043, Page 4547

Property Sale

Sale
$122,500
DeedBook 2592, Page 45

Property Built

Built

Year Built: 1973