Skip to content

1177 Ramblewood DrVineland, NJ 08360

Built 1969

Last Sale Date
Apr 1, 2008

Property Information

Block1708
Lot31
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2S-F- -1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,192
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,900
16%
Improvement Value:$172,500
84%
Total Assessment$204,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,508+0.7%
2024$6,465+5.0%
2023$6,159+2.9%
2022$5,983+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4041, Page 9689

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 1633, Page 225

Property Built

Built

Year Built: 1969