Skip to content

1259 Ramblewood DrVineland, NJ 08360

Built 1997

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 6, 2008

Property Information

Block1708
Lot42
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2S-F-AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,312
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,600
21%
Improvement Value:$118,900
79%
Total Assessment$150,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,792+0.7%
2024$4,760+5.0%
2023$4,535+2.9%
2022$4,405+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 2253, Page 268

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$217,500
DeedBook 2190, Page 270