Skip to content

2218 Vine RdVineland, NJ 08361

Built 1957

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Jan 30, 2021

Property Information

Block1906
Lot6.1
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description1S-CB-O
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,220
Acreage0.97

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,900
27%
Improvement Value:$107,900
73%
Total Assessment$147,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,706+0.7%
2024$4,675+10.5%
2023$4,230+7.6%
2022$3,931+0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$165,000
Sq Ft1,220DeedBook 4204, Page 9077Recorded2/16/2021

Property Built

Built

Year Built: 1957