Skip to content

2102 E Oak Rd D3Vineland, NJ 08361

Built 2012
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Oct 15, 2020

Property Information

Block1909
Lot4422
QualifierC0022
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,720
Acreage14.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,000
9%
Improvement Value:$160,900
91%
Total Assessment$175,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,601+0.7%
2024$5,564+5.0%
2023$5,300+2.9%
2022$5,149+1.4%
Property History
Sales2Foreclosures1

Foreclosure Case F-013838-25

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open
Mortgage Date98/96/1274Monthly Pmt••••••••

Property Sale

Sale
$175,000
Sq Ft1,720DeedBook 4203, Page 4739Recorded1/14/2021

Property Sale

SaleMulti
$177,862
DeedBook 4094, Page 261

Property Built

Built

Year Built: 2012