Skip to content

2102 E Oak Rd I1Vineland, NJ 08361

Built 2013

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Jan 25, 2021

Property Information

Block1909
Lot4449
QualifierC0049
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,732
Acreage14.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,000
8%
Improvement Value:$172,400
92%
Total Assessment$187,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,967+0.7%
2024$5,927+5.0%
2023$5,646+2.9%
2022$5,485+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000
Sq Ft1,732DeedBook 4204, Page 2594Recorded1/29/2021

Property Sale

Sale
$177,500

From:

To:

Sq Ft1,732DeedBook 4146, Page 8768Recorded11/9/2016

Property Sale

SaleMulti
$183,289
DeedBook 4106, Page 909

Property Built

Built

Year Built: 2013