Skip to content

2102 E Oak Rd K5Vineland, NJ 08361

Built 2012

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jul 22, 2024

Property Information

Block1909
Lot4464
QualifierC0064
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,960
Acreage14.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,000
8%
Improvement Value:$172,000
92%
Total Assessment$187,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,954+0.7%
2024$5,915+5.0%
2023$5,634+2.9%
2022$5,473+1.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,960DeedBook 4258, Page 4615Recorded7/24/2024

Property Sale

Sale
$252,000
Sq Ft1,960DeedBook 4248, Page 3146Recorded11/1/2023

Property Sale

Sale
$205,000
Sq Ft1,960DeedBook 4216, Page 7269Recorded10/14/2021

Property Sale

Sale
$165,000
Sq Ft1,960DeedBook 4186, Page 8074Recorded11/12/2019

Property Sale

SaleMulti
$176,995
DeedBook 4091, Page 2620

Property Built

Built

Year Built: 2012