Skip to content

2040 E Oak RdVineland, NJ 08361

Built 2011
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 12, 2018

Property Information

Block1909
Lot47.1
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2S-F-X- -,2
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,716
Acreage8.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,100
11%
Improvement Value:$792,200
89%
Total Assessment$885,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,188+0.7%
2024$28,002+5.0%
2023$26,674+2.9%
2022$25,913+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2011