Skip to content

1964 E Oak Rd(Unit CB6)Vineland, NJ 08361

Built 1973

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Nov 20, 2023

Property Information

Block1909
Lot4906
QualifierCB6
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class37
DescriptionC0ND0
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,368
Acreage9.89

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,000
9%
Improvement Value:$101,300
91%
Total Assessment$111,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,544+8.4%
2024$3,270+5.4%
2023$3,103-4.7%
2022$3,258+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$155,000
Sq Ft1,368DeedBook 4249, Page 741Recorded11/21/2023

Property Sale

Sale
$88,000

From:

To:

Sq Ft1,368DeedBook 4141, Page 5086Recorded5/20/2016

Property Sale

Sale
$43,000

From:

To:

Sq Ft1,368DeedBook 4128, Page 2228

Property Built

Built

Year Built: 1973