Skip to content

1964 E Oak Rd(Unit CG1)Vineland, NJ 08361

Built 1973

Last Sale Price
$122,500
Last Sale Date
Aug 28, 2018

Property Information

Block1909
Lot4992
QualifierCG1
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class37
DescriptionC0ND0
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,400
Acreage9.89

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,000
8%
Improvement Value:$112,000
92%
Total Assessment$122,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,884+0.7%
2024$3,859+5.0%
2023$3,676+2.9%
2022$3,571+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$122,500

From:

To:

Sq Ft1,400DeedBook 4171, Page 4803Recorded9/25/2018

Property Sale

Sale
$60,000

From:

To:

Sq Ft1,400DeedBook 4164, Page 1133Recorded3/8/2018

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 4072, Page 1614

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 2252, Page 232

Property Built

Built

Year Built: 1973