Skip to content

892 Charles StVineland, NJ 08360

Built 1954

Last Sale Price
$39,900
Last Sale Date
Sep 24, 1984

Property Information

Block2006
Lot4
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,519
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,100
23%
Improvement Value:$120,900
77%
Total Assessment$158,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,031+0.7%
2024$4,998+5.0%
2023$4,761+2.9%
2022$4,625+1.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$39,900
DeedBook 1525, Page 247

Property Built

Built

Year Built: 1954